Jury Members (1988-2019)
Jurors (1988-2019) |
||
1988 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Maria GREVESMÜHL | Deutschland | |
Harald KNAUSS | Deutschland | |
Ulla SCHOLZ | DDR | |
Werner SCHOLZ | DDR | |
Mariana SIRBU | Italien | |
1989 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Zenon BRZEWSKI | Polen | |
Michael FRISCHENSCHLAGER | Österreich | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Maria GREVESMÜHL | Deutschland | |
Miroslaw RUSIN | Russland | |
Werner SCHOLZ | DDR | |
Shi Xiang ZHANG | V. R. China | |
1990 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Michael FRISCHENSCHLAGER | Österreich | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Robert MASTERS | Großbritannien | |
Helmut ROSE | Deutschland | |
Miroslaw RUSIN | Russland | |
Werner SCHOLZ | DDR | |
Shi Xiang ZHANG | V. R. China | |
1992 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Conrad von der GOLZ | Deutschland | |
Miroslaw RUSIN | Russland | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
Ivan STRAUS | Tschechische Republik | |
Shi Xiang ZHANG | V. R. China | |
1993 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Michele AUCLAIR | Frankreich | |
Ulrike DIERICK | Deutschland | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Conrad von der GOLZ | Deutschland | |
Miroslaw RUSIN | Russland | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
1995 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Michele AUCLAIR | Frankreich | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Miroslaw LAWRINOWICZ | Polen | |
Robert MASTERS | Großbritannien | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
Vaclaw SNITIL | Tschechische Republik | |
Jost WITTER | Deutschland | |
Shi Xiang ZHANG | V. R. China | |
1997 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Jens ELLERMANN | Deutschland | |
Giorgio FERRARI | Italien | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Eduard GRACH | Russland | |
Miroslaw LAWRINOWICZ | Polen | |
Sherban LUPU | USA | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
1999 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Roland BALDINI | Deutschland | |
Stefan GHEORGHIU | Rumänien | |
Eduard GRACH | Russland | |
Miroslaw LAWRINOWICZ | Polen | |
Igor OZIM | Deutschland/Slowenien | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
2001 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Eduard GRACH | Russland | |
Rudolf KOECKERT | Deutschland | |
Sergey KRAVCHENKO | Russland | |
Miroslaw LAWRINOWICZ | Polen | |
Nava MILO | Israel | |
Eszter PERENYI | Ungarn | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
Krzystof WEGRZYN | Deutschland / Polen | |
2003 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Rosa FAIN | Deutschland/Russland | |
Vladimir IVANOV | Russland | |
Jean LENERT | Frankreich | |
Ronald MASIN | Irland | |
Anny SCHNARCH | Israel / Großbritannien | |
Axel STRAUß | Deutschland / USA | |
Eduard WULFSON | Frankreich | |
2005 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Christfried GÖCKERITZ | Deutschland | |
Eduard GRACH | Russland | |
Rok KLOPCIC | Slovenien | |
Itzhak RASHKOVSKY | Großbritannien / Israel | |
Werner SCHOLZ | Deutschland | |
Zlatko STAHULJAK | Kroatien | |
Angel STANKOV | Bulgarien | |
2007 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Larissa KOLOS | Frankreich | |
Sergej KRAVCHENKO | Russland | |
Krystina LAWRYNOWICZ | Polen | |
Viktor PIKAISEN | Russland | |
Baiba SKRIDE | Lettland | |
Takaya URAKAWA | Japan | |
Coosje WIJZENBEEK | Niederlande | |
Lin YU | V. R. China | |
2009 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Radu BLIDAR | Frankreich | |
Marcin BARANOWSKI | Polen | |
Jurgis DVARIONAS | Litauen | |
Eduard GRACH | Russland | |
Eszter PERÉNYI | Ungarn | |
Viorica RADOI | Rumänien | |
Tomotada SOH | Japan | |
Coosje WIJZENBEEK | Niederlande | |
2011 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Radu BLIDAR | Frankreich / Rumänien | |
Eduard GRACH | Russland | |
Raissa MUSSAKHAJAYEVA | Kasachstan | |
Bujor PRELIPCEAN | Rumänien | |
Zlatko STAHULJAK | Kroatien | |
Michael VAIMAN | Russland/Deutschland | |
Coosje WIJZENBEEK | Niederlande | |
2013 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Eduard GRACH | Eduard Grach | |
Min KIM | Korea | |
Adam KOSTEKI | Deutschland / Polen | |
Raissa MUSSAKHAJAEVA | Kasachstan | |
Paul ROCZEK | Österreich | |
Ani SCHNARCH | Großbritannien / Israel | |
Weidong TONG | V. R. China | |
Lina YU | V. R. China | |
2015 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Eduard GRACH | Russland | |
Adam KOSTEKI | Deutschland / Polen | |
Florian LEONHARD | Großbritannien | |
Silvia MARCOVICI | Frankreich / Rumänien | |
Machie OGURI | Japan | |
Eduard SCHMIEDER | USA | |
Hong WANG | V. R. China | |
2017 | Petru MUNTEANU | Deutschland – Vorsitz |
Eduard GRACH | Russland | |
Florian LEONHARD | Großbritannien | |
Raissa MUSSAKHAJAEVA | Kasachstan | |
Marianne PIKETTY | Frankreich | |
Paul ROCZEK | Österreich | |
Weidong TONG | V. R. China | |
Krzystof WEGRZYN | Polen / Deutschland | |
Quian ZHOU | Singapur |
2019 | Petru MUNTEANU, Deutschland – Vorsitz |
Albena DANAILOVA, Bulgarien/Österreich | |
Florian LEONHARD, Großbritannien | |
Svetlana MAKAROVA, Russland/Schweiz | |
Florin PARVULESCU, USA | |
Zhou QIAN, Singapore (2. und 3. Runde) | |
J. X. SCHACHTNER, Deutschland (2. Runde) | |
Takashi SHIMIZU, Japan | |
Elly SUH, Korea (1. Runde) | |
Weidong TONG, V. R. China |
Patronage Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth
Artistic and organizational direction Marcus Meyer and Irina Munteanu
Artistic and organizational direction Marcus Meyer and Irina Munteanu